Szerdai ülésén értékelte a kormány a november 9-én bevezetett, a koronavírus terjedését lassítani hivatott korlátozásokat. A döntésekről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter számolt be csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Vírushelyzet
„Magyarországon azt látjuk, hogy az új fertőzések száma 3000 és 5000 között alakult, ami azt jelenti hogy állandósult, konstans adatokat mutat”– kezdte a sajtótájékoztatót Gulyás, aki hozzátette: a több tesztelés miatt lehet kiugró a mai 6000-es adat.
A kormány úgy döntött, az eddigi intézkedéseket tartja fent, jövő héten újra áttekintik a helyzetet – derült ki a miniszter szavaiból. Leszögezte: a kézzelfogható megoldás a vakcina lesz, ami már igen közel van, ezért a kormány számos helyen tárgyal az oltóanyag beszerzéséről.
„Ingyenes és nem kötelező lesz a vakcina beadatása. 12 millió feletti vakcinát kötött le a kormány a világ több részén” – mondta Gulyás. Úgy tűnik, Kína áll a legelőrébb az oltóanyag tesztelésében. Rossz hír, hogy a Pfizer először Amerikában fog először oltani, és nem Európában. „Minden jól mutatja, hogy a fejlesztő országok behozhatatlan előnyben vannak, nincsen szó szolidaritásról” – tette hozzá. „Az egészségügy képes ellátni a feladatát, bőven vannak még szabad ágykapacitások” – mondta Gulyás.
Uniós pénzek
Gulyás arról is beszélt, hogy elfogadhatatlan, hogy politikai kritériumoktól függően lehessen folyósítani uniós pénzeket. Kijelentette, hogy 4 milliárd eurót kap évente az ország, miközben 6 milliárd eurót visznek ki az országból. „Egy kölcsönösen nyertes szituációról van szó” – mondta. „Az egyetlen feltétel a közös piac” – jelentette ki a miniszter. A magyar kormány szerint
a jogállamisággal kapcsolatos javaslatcsomag ellentétes a Lisszaboni Szerződéssel, mely a 7-es cikk szerinti eljárást szabályozza.
Ezután az újságírói kérdések következtek, amelyeket Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő olvasott fel.
BKV és Amerika
„Az MKIK-nak volt egy radikális javaslata a helyi iparűzési adó elengedéséről, de erről egyelőre nem született kormánydöntés. A kormány egyébként is mindent megtesz a cégek terheinek könnyítése érdekében” – mondja a miniszter a kamara javaslatáról.